Liturgia Wielkiego Piątku w Kościele katolickim jest upamiętnieniem męki Pańskiej i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym dniu wierni modlić się też będą za zmarłych na koronawirusa, za całą służbę zdrowia, za zarażonych i ich rodziny.
W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa udział w wielkopiątkowych uroczystościach będzie ograniczony do pięciu osób. Nie odbędą się również tradycyjne drogi krzyżowe. Centrum liturgii jest uroczysta adoracja krzyża - adoracja Syna Bożego, który oddał życie za zbawienie wszystkich ludzi. W tym roku, będzie można tyko przyklęknąć przed nim lub skinąć głową.
W bieszczadzkich kościołach w tym czasie były przygotowywane groby pańskie, które odwiedzały tłumy wiernych. Stały przy nich Straże Grobowe, które zwykle pełnili druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku groby będą skromniejsze, a adoracja przy nich będzie możliwa tylko w Wielką Sobotę z zachowaniem przepisu o ilości osób w kościele. Nie odprawia się w tym dniu Mszy św., jedynie po południu celebrowane jest nabożeństwo, podczas którego śpiewa się pieśni oraz czytane są fragmenty Pisma Świętego.
W tym dniu sposób szczególny wierni modlić się będą za zmarłych na koronawirusa, za całą służbę zdrowia, która walczy z epidemią, za zarażonych i ich rodziny.
Wielki Piątek jest dniem skupienia, powagi i wzmożonej pobożności. Jest także dniem ścisłego postu. Zgodnie z zaleceniami Kościoła, należy zrezygnować w tym dniu nie tylko z jedzenia potraw mięsnych, ale również zachować post co do ilości spożywanych pokarmów.