Dziś w całym kraju obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji w szkołach odbyły się akademie, a wiele gmin przyznało nagrody najlepszym nauczycielom. Niestety najprawdopodobniej już jutro, w wielu bieszczadzkich szkołach rozpocznie się protest ZNP.
Z okazji święta nauczycieli i pracowników szkół i placówek oświatowych, minister Dariusz Piontkowski złożył życzenia na stronie MEN-u. Życzył im zrealizowania planów i spełnienia marzeń, a także pomyślności i dalszych sukcesów, podkreślając jednocześnie ogromne znaczenie roli nauczycieli.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Powstała ona w 1773 roku i było to pierwsze w Europie ministerstwo oświaty. Od 1982 roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, który zastąpił dotychczas obchodzony Dzień Nauczyciela.
Również w gminie Ustrzyki Dolne z okazji Dnia Edukacji Narodowej w każdej szkole oraz placówce oświatowej organizowane są uroczyste apele. W dniu 11 października w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych nagrodę burmistrza otrzymali wyróżnienie nauczyciele z całej gminy. Nagrody wręczał burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz, wiceburmistrz Michał Wnuk a także przewodniczący Rady Miejskiej Julian Czarnecki.
Burmistrz gratulował i dziękował nauczycielom za ich pracę dla społeczeństwa Ustrzyki Dolnych.
Nawiązując jednak do instytucji nauczycielskiej trzeba wspomnieć, że od jutra czyli 15 października nauczyciele mają rozpocząć strajk włoski. Jak zapowiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP, ma on polegać na powstrzymywaniu się przez nauczycieli od zajęć niestatutowych. Mają się oni ograniczać do obowiązków, które zapisane są w prawie oświatowym lub statucie szkoły. - Akcja protestacyjna jest bezterminowa. Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego - tłumaczy Sławomir Broniarz.
Oto lista zadań, za których nauczyciele nie mają obowiązku wykonywać: bezpłatne prowadzenie kół zainteresowań, sobotni wyjazd na konkurs z uczniami, kilkudniowe wycieczki szkolne, sporządzanie sprawozdań z pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, dokonywanie wewnętrznej ewaluacji szkoły, pisanie i koordynowanie „projektów unijnych” oraz sporządzanie inwentaryzacyjnego spisu z matury.