11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobra okazja, aby zastanowić się jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu i jak można im pomóc przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku.
Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają im dostęp do naturalnego pokarmu i wody. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść człowiek. Opiekę nad zwierzętami leśnymi sprawują w największym stopniu koła łowieckie i leśnicy. Do ich podstawowych czynności wykonywanych w lasach należą: odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu, takiego jak np. borówki, czernica, wrzos; ułatwienie dostępu do naturalnego wodopoju; ścinanie drzew do spałowania, czyli zgryzania kory przez zwierzęta (np. jelenie, daniele); dostarczanie soczystej karmy - buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek; mocowanie lizawek czyli słupków z wywierconym lub naciętym otworem, w którym znajduje się kostka soli kamiennej; podawanie karmy w stałych punktach, takich jak paśniki czy buchtowiska oraz wykładanie jej też pod drzewami; zawieszanie na krzewach siana łąkowego.
Dostarczanie zwierzętom pożywienia sprzyja nie tylko utrzymaniu ich miejscowej populacji, ale także pomaga leśnikom chronić młode sadzonki drzew przed zgryzieniem.
Ale pamiętajmy, że dokarmianie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak sama nazwa wskazuje, powinna to być częściowa pomoc w ekstremalnych warunkach atmosferycznych – zagrażających życiu zwierzyny. Zwierzęta nie mogą być całkowicie zwolnione z obowiązku poszukiwania naturalnego pożywienia. A w łagodne zimy powinny radzić sobie same. Decydując się na pomaganie zwierzętom zimą należy przede wszystkim pamiętać, że: zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego - wskażą oni miejsca, gdzie można wyłożyć karmę, ważny jest rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć, dokarmianie powinno obdywać się systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy, gdyż w pozostałych sezonach las wyżywi dzikie zwierzęta.
Nie zapominajmy również o ptakach, które można dokarmiać, ale głównie w trudnych warunkach atmosferycznych. W okresach odwilży, przy dodatnich temperaturach ich apetyt jest mniejszy, a wyłożony w nadmiarze pokarm szybciej ulega zepsuciu i może ptakom zaszkodzić. Więcej o odpowiedzialnym dokarmianiu ptaków.