Tysiące osób odwiedziło wczoraj Dźwiniacz Dolny, gdzie obyły się Dożynki Gminy Ustrzyki Dolne. Dożynkowe spotkanie było również okazją do uroczystego otwarcia świetlicy wiejskiej w Dźwianiczu Dolnym.
Dożynki Gminy Ustrzyki Dolne rozpoczęły się tradycyjną Mszą św. polową, w której uczestniczyli mieszkańcy gminy, przedstawiciele władz samorządowych, radni i poczty sztandarowe m.in. Lasów Państwowych, Polskiego Związku Łowieckiego i Ochotniczych Straży Pożarnych.
Mszę poprowadził ks. Marek Jurkiewicz z parafii w Brzegach Dolnych. Ks. Jurkiewicz przypomniał w trakcie kazania o tym, że polski rolnik jest największym spadkobiercą chrześcijańskiej i narodowej tradycji. - Dodatkowo podziękujmy za wieloletni trud jaki włożyli mieszkańcy i sołtys Dźwiniacza Dolnego w stworzenie tego dzieła, jakim jest nowa świetlica wiejska - dodawał.
Po mszy odbyło się uroczyste poświęcenie nowej świetlicy w Dźwiniaczu, a następnie Dożynki oficjalnie otworzyli starostowie - Małgorzata Szczyrba i Jan Kulka. Starościna tegorocznych Dożynek przypomniała o problemach, które nie omijały w tym roku bieszczadzkich rolników oraz o tym, że w obecnych czasach rolnik zajmuje się nie tylko uprawą roli ale musi być też księgowym, mechanikiem czy elektrykiem.
Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz w trakcie swojego przemówienia, podziękował ze sceny wszystkim rolnikom za ich pracę oraz gospodarzom Dożynek za zorganizowanie imprezy. Przypomniał też, że nowa świetlica będzie służyła mieszkańcom Dźwiniacza i okolicznych miejscowości przez kolejne lata. - Będzie tu nawet wtedy kiedy nas już tu nie będzie - podkreślał.
Starostowie dożynkowi tradycyjnie przekazali wypieczony przez miejscowe gospodynie chleb gospodarzowi spotkania, a następnie razem z sołtysem Dźwiniacza Dolnego Władysławem Tarnawskim oraz burmistrzem Ustrzyk Dolnych i zastępcą burmistrza Michałem Wnukiem, częstowali nim przybyłych gości.
Przepiękne wieńce dożynkowe, które zostały przekazane władzom samorządowym, służbom miejskim i sponsorom tegorocznych Dożynek - przygotowało 15 sołectw. W tym roku, ze względu na upał organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnego Turnieju Sołectw. Zorganizowano natomiast konkurs na najpiękniejsze stoły dożynkowe, które uginały się od wspaniałego regionalnego jadła, nalewek, miodów i chleba.
Do konkursu stanęło 17 miejscowości: Bandrów Narodowy, Brelików - Leszczowate, Brzegi Dolne, Dźwiniacz Dolny, Hoszowczyk, Jałowe, Jureczkowa, Krościenko, Liskowate, Łobozew Dolny, Łobozew Górny, Ropienka, Stańkowa, Ustjanowa Dolna, Ustjanowa Górna, Wojtkowa i Wojtkówka.
Jury zdecydowało, że przyzna trzy I miejsca - sołectwu Wojtkowa, sołectwu Ustjanowa Górna i Sołectwu Liskowate.
Artystyczne działania dla najmłodszych w trakcie imprezy prowadzili członkowie ze Stowarzyszenia Tworzymy Razem. Dzięki nim dzieci zajęły się malowaniem kubeczków, które później mogły zabrać do domów. Dodatkowo Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zorganizowało najmłodszym edukacyjne zabawy, w trakcie których rozpoznawali leśne ptaki, tropy zwierząt i nazwy drzew. Nie zabrakło też trampolin, dmuchanych zjeżdżalni, popcornu i waty cukrowej.
Swoje stoiska na dożynkach miały też: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Podkarpacki Ośrodek Wsparcia Rolniczego w Boguchwałej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych, które promowało stworzone przez siebie trasy turystyczne w rejonie Ustrzyk Dolnych.
W trakcie Dożynek na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły śpiewacze i muzyczne m.in.: Echo Ustrzyk, Ropieńczanie, Fantazja, Kapela Bereza, Sąsiedzi, Oratyk, Gitarowa Grupa Ryśka z ustrzyckiego Domu Kultury i LOF. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z DJ Waldim.
Dożynki swoim rodowodem sięgają czasów przedchrześcijańskich i mają związek z pogańskim Świętem Plonów. Słowianie co roku w czasie równonocy jesiennej - 23 września, składali ofiary dziękczynne bóstwom urodzaju. Zwyczaj ten przetrwał do dziś i w zmodyfikowanej formie, został zaadaptowany do kultury ludowej. Przez lata rolnicy na koniec żniw czyli tzw. „dożynania plonów”, świętują zakończenie ciężkiej pracy w polu.
Tegoroczne dożynki przygotowali: Sołectwo Dźwiniacz Dolny, Gmina Ustrzyki Dolne, Ustrzycki Dom Kultury i Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego
ZDJĘCIA: ANDRZEJ GÓRSKI / PAULINA BAJDA UDK / FB Stowarzyszenie Tworzymy Razem