Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych znajduje się ankieta, w której mieszkańcy gminy mogą wypowiedzieć się na temat ewentualnego podłączenia miasta do sieci gazowniczej. Jak zapewniają władze Ustrzyk, to właśnie mieszkańcy zadecydują czy zechcą zrezygnować z butli gazowych.
Polska Spółka Gazownictwa Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle zwróciła się do burmistrza Ustrzyk Dolnych z propozycją pregazyfikacji miasta Ustrzyki Dolne metodą LNG. Obecnie prowadzone jest rozpoznanie rynku w zakresie zapotrzebowania mieszkańców gminy na gaz ziemny.
- W pierwszej kolejności o zdanie chcemy zapytać mieszkańców, bo to od nich będzie zależeć czy chcą mieć podłączony gaz. Dlatego na stronie internetowej Urzędu Miejskiego umieściliśmy ankietę, w której to właśnie mieszkańcy mogą się wypowiedzieć na temat tej propozycji – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. – Jeśli mieszkańcy wypowiedzą się negatywnie o tym pomyśle, nie będziemy go realizować.
Gaz ziemny, który miałby być dostarczany do Ustrzyk Dolnych pochodziłby z Polskiej Spółki Gazownictwa. Spółka obiecuje, że weźmie na siebie cały koszt wykonania sieci gazowej w mieście, w związku z czym gmina Ustrzyki Dolne nie poniesie żadnych kosztów.
- Dokładne koszty które poniosą mieszkańcy związane z przyłączeniem do sieci dystrybucyjnej wynikają z aktualnej taryfy zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - wyjaśnia Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółka Gazownictwa. - Opłata za przyłączenie jest ustalana i pobierana w wysokości wynikającej z taryfy obowiązującej w dniu zawarcia umowy o przyłączenie. Obecnie wysokość opłaty ryczałtowej za przyłączenie odbiorcy indywidualnego; gdy długość przyłącza nie przekracza 15 m, a moc przyłączeniowa 10 m3/h. wynosi 1 754,70 zł.
Rzecznik zapewnia, że gaz ziemny, który będzie dostarczany do Ustrzyk Dolnych nie będzie droższy niż ten używany obecnie przez mieszkańców. – Gaz ziemny pochodzący z sieci dystrybucyjnej zawsze był tańszy od tego z butli. Także w przypadku skorzystania ze skroplonego gazu LNG końcowa kwota na rachunku nie będzie różniła się od tego za zwykły gaz – mówi Michniewicz.
Rzecznik spółki zapewnia też, że system, którym gaz będzie dostarczany do mieszkań jest całkowicie bezpieczny. - Mieszkańcy uzyskując dostęp do gazu z sieci dystrybucyjnej mogą swobodnie i wygodnie używać go do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody czy przygotowywania posiłków – wylicza rzecznik. - Nowoczesne urządzenia gazowe umożliwiają łatwą regulację oraz automatyzację procesu spalania, co pozwala na uzyskanie wysokiej sprawności energetycznej. Niewątpliwą zaletą paliwa gazowego jest brak konieczności magazynowania go, co oszczędza miejsce oraz czas który mieszkańcy musielibyśmy poświęcić na zmagazynowanie paliwa. Gaz ziemny dzięki niskiej emisyjności i braku konieczności utylizacji odpadów pozwala na zachowanie środowiska naturalnego w niezmienionej formie co dla miasta o charakterze turystycznym ma bardzo duże znaczenie.
Gaz, który miałby być dostarczany do Ustrzyk, byłby przechowywany w zbiorniku. Jednak rzecznik spółki mówi, że nie będą to ogromne ilości. - Stacje regazyfikacji skroplonego gazu LNG zasilane są z specjalnych cystern, które sukcesywnie będą dostarczać LNG. Dzięki nowoczesnej technologii i innowacyjnym rozwiązaniom inżynieryjnym proces przechowywania, regazyfikacji skroplonego gazu LNG i wprowadzania go do lokalnej sieci dystrybucyjnej jest bezpieczny i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka dla mieszkańców – zapewnia rzecznik.