Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 3 września 2018

Czas na pierwszy dzwonek!

Rozpoczęcie roku szkolengo w szkole w Ropience - Archiwum<br/>fot. Zygmunt Krasowski
fot. Zygmunt Krasowski

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny 2018/2019. Jakie zmiany Czekaja na uczniów bieszczadzkich szkół? Naukę rozpoczyna pierwszy rocznik uczniów klas VIII, których czeka egzamin ośmioklasisty oraz e-legitymacje.

Dziś 3 września w szkołach na terenie powiatu bieszczadzkiego i leskiego rozpoczął się nowy rok szkolny 2018/1019. W ustrzyckich szkołach, przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych z pierwszym dzwonkiem pojawiło się 1942 dzieci.

- W tej licznie jest 149 pierwszoklasistów dla których szkolny dzwonek zabrzmi pierwszy raz – informuje Zygmunt Krasowski, kierownik Wydziału Oświaty UM w Ustrzykach Dolnych. - To także ostatni rocznik III klas wygaszanych gimnazjów do których uczęszcza jeszcze 157 uczniów w SP nr 1 i 2 w Ustrzykach Dolnych, Wojtkowej i Ropience.

Kierownik Krasowski zapewnia, że wszystkie szkoły są dobrze przygotowane do nowego roku szkolnego. - Edukować naszą młodzież będzie 208 nauczycieli w tym 140 nauczycieli dyplomowanych, 44 mianowanych, 18 kontraktowych i 6 stażystów – wylicza.

Co nowego?
Ósmoklasiści w kwietniu po raz pierwszy będę pisali egzamin ósmoklasisty. W grudniu Centralna Komisja Egzaminacyjna ma przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty, by uczniowie zaznajomili się z nową formułą.
Od września szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom legitymacji szkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub w postaci elektronicznej.

W nowym roku szkolnym mają zostać wprowadzone także tzw. mLegitymacje. MEN chce bowiem, by uczniowie mogli mieć w smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym aplikację potwierdzającą posiadanie legitymacji szkolnej.

Jak informuje Portal Samorządowy rok szkolny 2018/2019 będzie drugim rokiem wprowadzania reformy edukacji i zmiany struktury szkół. Uczniowie, którzy w czerwcu jako pierwszy rocznik skończyli naukę w VII klasach szkół podstawowych, rozpoczną we wrześniu naukę jako pierwszy rocznik w klasie VIII. Po raz drugi wiosną nie przeprowadzono rekrutacji do gimnazjów. Uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w klasach III, będą ostatnim rocznikiem w tym typie szkoły. Za rok - od 1 września 2019 r. - gimnazjów nie będzie już w polskim systemie szkolnictwa.

Ósmoklasiści w kwietniu po raz pierwszy będą pisali egzamin ósmoklasisty. Potrwa on trzy dni - odbędzie się 15-17 kwietnia. - Ma on się różnić od egzaminu gimnazjalnego. Będzie egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Będzie składał się z części testowej, ale mają być też zadania otwarte. To ważny egzamin - podobnie jak egzamin gimnazjalny. Jego wynik będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej szkoły ponadpodstawowej - wyjaśnia Zygmunt Krasowski.

Egzaminy będą miały różną długość: z polskiego potrwa 120 minut, z matematyki - 100 minut, a z języka obcego - 90 minut; dla uczniów ze specjalnymi potrzebami czas ten będzie wydłużony. W takiej formie egzamin będzie przeprowadzony tylko przez trzy lata: w 2019, 2020 i 2021 r. W 2022 r. egzamin będzie trwał cztery dni - uczniowie będą zdawali także z przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii). Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty będzie obowiązkowe, a jego wynik będzie miał znaczenie przy rekrutacji do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. Liczyły się będą także m.in. oceny na świadectwie.

Drugi termin egzaminu, dla tych, którzy nie będą mogli go zdawać w kwietniu, wyznaczono na 3-5 czerwca. W grudniu Centralna Komisja Egzaminacyjna ma przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty, by uczniowie zaznajomili się z nową formułą.

- Wiosną o przyjęcie do szkół średnich będą się ubiegały dwa roczniki: absolwenci gimnazjów i 8-letnich szkół podstawowych. Absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej i absolwenci gimnazjów nie będą jednak (tak zapowiada minister edukacji) rywalizowali wynikami, nie spotkają się w tych samych klasach, będą dla nich w szkołach średnich osobne klasy – dodaje kierownik Krasowski.

Tydzień przed egzaminem ósmoklasisty - od 10 do 12 kwietnia - odbędzie się egzamin gimnazjalny. 10 kwietnia - z wiedzy humanistycznej, 11 kwietnia - z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a 12 kwietnia z języka obcego.

Drugi termin egzaminu, dla tych gimnazjalistów, którzy nie będą mogli go zdawać w kwietniu, wyznaczono także na 3-5 czerwca.

 

autor: oprac.paba
źródło: Portal Samorządowy/MEN