Członkowie Grupy Nieformalnej „Nasz Kościółek” z Ropienki mimo pandemii koronawirusa nie zawiesili działalności. Trwają prace nad odwodnieniem zabytkowej kaplicy grobowej Wierzbickich oraz przygotowania do Dnia Otwartych Drzwi Kościółka. - W związku z pandemią to wydarzenie kulturalne odbędzie się w skromniejszej formie, ale nie w gorszej jakości – zapewnia Artur Kaczmarek, wiceprezes Fundacji „Naturalnie Ropienka!”.
Nieformalna Grupa „Nasz Kościółek” powstała po to, by ocalić kaplicę grobową rodziny Wierzbickich, związaną ze wsią i kopalnią ropy naftowej w Ropience. Jan Wierzbicki był uczestnikiem powstania styczniowego, a w drugiej połowie XIX w. wybudował kaplicę pw. Najświętszej Marii Panny dla swojej zmarłej żony Amalii, a ostatecznie sam też został w niej pochowany. Dzięki staraniom członków grupy, drewniana kaplica konstrukcji zrębowej z iluzjonistyczną polichromią na ścianach, została wpisana do rejestru zabytków i uratowana przed wyburzeniem.
Członkowie grupy mimo pandemii koronawirusa wciąż działają na rzecz zabytkowej kaplicy. Obecnie powołano też fundację „Naturalnie Ropienka!”, w którą zaangażowane są osoby pracujące w ramach grupy. - Planujemy rozszerzyć naszą działalność poza kościółek, aby móc działać na rzecz wsi. Fundację założyliśmy również po to, by łatwiej móc korzystać z dofinansowania prac czy wydarzeń organizowanych przy kościółku lub we wsi. Możemy pochwalić się pierwszym efektem działań fundacji - udało nam się pozyskać 4,5 tys. zł na zakup wyposażenia gastronomicznego, niezbędnego do przygotowania naszych regionalnych dań – cieszy się Artur Kaczmarek.
Jak dodaje, fundacja ma sporo planów, chociaż niektóre z nich zostały „przyhamowane” przez wirusową pandemię. Jednym z planowanych działań jest umieszczenie kiwona, czyli pompy do pompowania ropy przy wjeździe do wsi - jako elementu jednoznacznie kojarzonego z Ropienką.
Fundacja przygotowuje się także do wykonania odwodnienia wokół kościółka oraz odprowadzenia wód gruntowych i opadowych. - Nie sprzyja nam pogoda - intensywne opady, które nawiedziły okolicę spowodowały, że teren wokół kaplicy ciągle jest nasiąknięty wodą. Planowane prace w dużej mierze mogą przyczynić się do tego, że ściany i fundamenty kaplicy zostaną „odciążone” od spływającego naporu wody – wyjaśnia wiceprezes.
Prace będą współfinansowane z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, ale jak podkreślają członkowie fundacji - bez wsparcia mieszkańców i gości, wszelkie działania byłyby trudne do zrealizowania.
Od kiedy powstała grupa nieformalna, corocznie 15 sierpnia organizowany jest „Dzień Otwartych Drzwi Kościółka”. - W tym roku również planujemy wydarzenie kulturalne, jednak w związku z pandemią w skromniejszej formie, co nie oznacza gorszej jakości – zapewnia wiceprezes Kaczmarek. - Świętowanie chcemy rozpocząć 15 sierpnia wieczorem, spotkaniem z podróżnikiem, autorem albumu Karpaty Wschodnie - Jackiem Wnukiem. Tego samego wieczoru, zaszczyci nas koncertem Monika Kowalczyk. Monika to dziewczyna z Lublina. Laureatka ogólnopolskich festiwali muzycznych, m.in. OSPPT YAPA w Łodzi, FAMA Festiwal w Świnoujściu i Grechuta Festival Kraków.
W związku z wirusem będziemy musieli stworzyć odpowiednie warunki sanitarne, m.in. wyznaczone stałe miejsca siedzące, płyny do dezynfekcji, itp.
Już dziś serdecznie zapraszamy na spotkanie do Ropienki – wstęp jest bezpłatny. Szczegóły wydarzenia pojawią się wkrótce!
W ramach fundacji otworzono też konto. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć pasjonatów wsi Ropienka, to - podajemy nr konta 54862100072001000026710001, fundacja Naturalnie Ropienka!, Ropienka 18, 38-711 Ropienka.
Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2020" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej", Stowarzyszenie LGD „TRYGON-Rozwój i Innowacja", Fundacja Przestrzeń Lokalna.