Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 17 lutego 2020

Child Alert - Ibrahim został porwany!

Child Alert - Ibrahim został porwany!<br/>fot. child alert
fot. child alert

Służby uruchomiły międzynarodowy system Child Alert – poszukiwany jest 10-letni Ibrahim. Chłopiec został porwany przez ojca - obywatela Maroka, który wcześniej zaatakował swoją byłą partnerkę. Policja prowadzi obławę za ojcem dziecka.

Chłopiec został porwany w niedzielę około godz. 21.00 na ulicy Ledóchowskiego na gdyńskim Obłużu. Mężczyzna uderzył pięścią w twarz 41-letnią matkę dziecka i siłą wciągnął chłopca do samochodu. Kobieta zaalarmowała policję.

Mężczyzna uciekł srebrnym samochodem. Pokrzywdzona nie zapamiętała modelu auta ani numeru rejestracyjnego. Jak podaje policja jego rejestracja może zaczynać się od liter WN.

Policja zablokowała drogi, powiadomiła straż graniczną. – Policjanci cały czas pracują nad tą sprawą – powiedział Polskiemu radio nadkom. Maciej Stęplewski z biura prasowego KWP w Gdańsku.

Ojciec chłopca to obywatel Maroka. Sąd w Belgii pozbawił go praw rodzicielskich. Policjanci dodaję, że jest osoba niebezpieczną!

Jak wygląda Ibrahim?
Porwany Ibrahim ma 10 lat, ok. 150 cm wzrostu, brązowe oczy i włosy. W trakcie uprowadzenia miał na sobie pomarańczową kurtkę, a pod spodem bluzę z wizerunkiem Kaczora Donalda. Ubrany był w jeansy i czarne buty.

Child Alert (także AMBER Alert) – system alarmowy, który służy do poszukiwania porwanych dzieci. System udostępnia fotografie zaginionych dzieci oraz środkami masowego przekazu rozpowszechniania komunikaty na ten temat. Alarm powstał na skutek porwania i morderstwa 9-letniej Amber Hagerman w stanie Teksas w 1996 roku.

Funkcjonowanie
Głównym celem programu Child Alert jest szybsze i sprawniejsze poszukiwanie dzieci dzięki standardowemu postępowaniu. Child Alert ma na celu zawiadomienie jak największej liczby osób, co ma ułatwić ekspresowy czynny udział w poszukiwaniach. Skuteczność Child Alertu w niektórych krajach wynosi nawet 100 proc. Child Alert umożliwia błyskawiczne upublicznienie konkretnego ogłoszenia na temat zaginięcia lub uprowadzenia dziecka. Komunikaty dotyczące poszukiwań są udostępniane za pomocą telebimów, ekranów reklamowych w tramwajach i metrze, ogłoszeń w radiu, telewizji i Internecie.

W Europie Child Alert funkcjonuje w 16 krajach członkowskich Unii Europejskiej: w Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, we Francji, w Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Od 31 marca 2015 system aktywny jest na Słowacji. Docelowo Child Alert będzie działać we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej.

W Polsce system zaczął działać 20 listopada 2013, a za jego wdrożenie jest odpowiedzialny Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji. Na terenie Polski, w przypadku wdrożenia systemu Child Alert działa 30 linii telefonicznych, które są obsługiwane przez 5 operatorów i 5 oficerów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych; system pozwala także na identyfikację rozmówców i nagrywanie rozmów telefonicznych.

Na obszarze Polski, komunikat jest rozsyłany poprzez media maksymalnie przez 12 godzin od chwili rozprowadzenia informacji o zaginionej osobie.

 

autor: oprac. paba
źródło: child alert.pl