Orły przednie, żyjące w Górach Słonnych i Bieszczadach, zaczęły odwiedzać swoje gniazda lęgowe i rozpoczynają toki. Podobnie robią myszołowy i kruki.
W Polsce żyje 35 par orłów przednich. 30 w Karpatach w tym 7 par w Górach Sanocko-Turczańskich i po 6 par w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Poza Karpatami można je spotkać na Wybrzeżu Bałtyckim m.in. w Słowińskim Parku Narodowym i na Mazurach.
Z reguły orły prowadzą osiadły tryb życia, jednak, te, które gniazda mają w wyższych partiach gór podczas mroźnej i wydłużającej się zimy zmuszone są je opuszczać.
Toki (gody) zaczynają się zwykle w połowie marca. Pod koniec miesiąca samice składają jaja. Wysiadują je około 40 dni. Jednak łagodna zima powoduje przyspieszenie tego cyklu.
Orły tworzą pary monogamiczne. Pozostają sobie wierne przez wiele lat. Nawet do śmierci jednego z partnerów. Po złączeniu w pary manifestują zajęty rewir przez wykonywanie lotów godowych. W trakcie lęgu naprawiają i rozbudowują swoje gniazda.
Samica składa najczęściej dwa jaja. Młode wykluwają się w odstępach czasu równych różnicy, w jakiej zostały one złożone. Najczęściej przeżywa to, które wykluje się wcześniej. Gdy pojawia się drugie pisklę starsze zaczyna go eliminować. Młode do samodzielnego lotu są gotowe po około 10 tygodniach.
Długość ciała orła przedniego dochodzi do 100 cm, rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Ptak żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje na zające, kuny, koty domowe, sowy, kruki, myszołowy. Zdarzają się również przypadki, gdy ptaki polują na znacznie większe od siebie zwierzęta np. owcę kozice górskie. Udokumentowano, że ich ofiarą stał się nawet jeleń. Pikując w locie osiągają prędkość do 160 km/godz. Gniazda zakładają w miejscach trudno dostępnych, w koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych.
(Na podstawie rozmowy Wojciecha Zatwarnickiego z dr Marianem Stójem, koordynatorem Komitetu Ochrony Orłów Regionu Podkarpackiego. Naukowiec od ponad 20 lat zajmuje się obserwacją orłów przednich. Do jego zadań należy też ich obrączkowanie.)