Ustrzyki Dolne
czwartek, 29 lipca 2021

Bieszczadzkie lasy na liście UNESCO

Bieszczadzkie lasy na liście UNESCO<br/>fot. PAP
fot. PAP

Na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO znalazły się drzewostany bukowe w Bieszczadach w polskiej części Karpat – poinformowały w środę służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Lasy bukowe położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO, o czym poinformowały w środę służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa. Drzewostany weszły w skład europejskiego obiektu „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy – poinformowała Polska Agencja Prasowa. 

Rezerwaty bukowe z Bieszczadzkiego Parku Narodowego (w Paśmie Granicznym i dolinie Górnej Solinki, na zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, w dolinie Terebowca i dolinie Wołosatki) mają łączną powierzchnię blisko 3300 ha.

W ocenie przyrodników pierwotne lasy bukowe w Karpatach są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych. Jest to także bezcenny rezerwuar materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym.

Uniwersalna wartość pierwotnych lasów bukowych Karpat i dawnych lasów bukowych Niemiec polega na tym, iż jest niezbędna do zrozumienia historii i ewolucji gatunku fagus (buk), posiadającego znaczenie globalne. Buk jest jednym z najważniejszych składników lasów liściastych strefy umiarkowanej na naszej planecie.

 
autor: RED
źródło: PAP