Trzy bieszczadzkie atrakcje turystyczne zostały nagrodzone podczas II Podkarpackiego Forum Turystyki. Laureatami certyfikatu - Najlepszy Produkt Turystyczny zostały: Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła, Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe.
II Podkarpackiego Forum Turystyki organizowane przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną, odbyło się 13 października w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W tym roku hasłem przewodnim imprezy było: „Turystyka i zielone inwestycje”.
Jak działać ekologicznie i nowocześnie
Forum było okazją do zdobycia wiedzy, która pomoże branży turystycznej wejść na nowy poziom w dziedzinie turystyki i zielonych inwestycji. W jego zaprezentowano m.in. możliwości sztucznej inteligencji oraz prelekcje ekspertów z Polski i ze świata.
Uczestnicy Forum spotkali się też z liderami branży turystycznej i ekologicznej oraz wymieniali poglądy na temat innowacyjnych rozwiązań, które pomogą podnieść turystykę na wyższy poziom, dbając jednocześnie o naszą planetę.
W jego trakcie przedstawiono też metody skutecznej promocji kultury i turystyki, założenia turystyki regeneratywnej czy jak prowadzić biznes odpowiedzialny społecznie oraz jak połączyć ekologię i turystykę.
Nagrodzono najlepszych
Zaprezentowano także Podkarpacki Barometr Turystyczny 2023, jak również raport ze stanu wdrożenia turystyki zrównoważonej w województwie podkarpackim. A wieczorem, na gali przedstawiono laureatów certyfikatu: Najlepszy Produkt Turystyczny oraz osoby uhonorowane nagrodą: Serce Oddane Turystyce i nagrodami Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Najlepszym Produktem Turystycznym wyróżniono: Bieszczadzką Szkołę Rzemiosła z Uherzec Mineralnych, Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej, Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach oraz Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe z Uherzec Mineralnych.
Serce Oddane Turystyce otrzymali: Małgorzata Wisz, Roman Pokora, Renata Kaniuczak, Agnieszka Pieniążek, Krzysztof Staszewski, Sławomir Gołąb, Maciej Nabożny, Agnieszka Niemczyk, Stanisław Bochniewicz oraz Jacek Janowski.
Nagrody za „Serca oddane turystyce”, to statuetki przyznawane przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną osobom, które dały się poznać jako szczerze i osobiście zaangażowane w rozwój turystyki. Tych nagród PROT nie przyznaje instytucjom czy firmom a konkretnym ludziom - tym, którzy wkładają w swoją pracę całe serce.
Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła
Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła to miejsce, gdzie możesz aktywnie uczestniczyć w warsztatach ginących zawodów. BSR znajduje się w pochodzącej z początku XX wieku szkole w Uhercach Mineralnych. Można tam samodzielnie utoczyć garnek, według zasad przedwojennej kaligrafii własnoręcznie napisać pozdrowienia z Bieszczad lub nauczyć się wypiekać tradycyjne proziaki w wiejskim piecu.
Na ok. 400 m/kw powierzchni zainstalowano się nowoczesne środki wystawiennicze, które wspomagają proces poznania dawnych rzemiosł. Znajduje się tu m.in. sala audiowizualna dzięki której przeniesiemy się w czasie na prezentację dawnych rzemiosł występujących w Bieszczadach.
Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych przez prawie dwa lata przechodziło gruntowną modernizację. W nowej aranżacji zwiedzanie muzeum jest atrakcyjną przygodą. Od zwiedzających wymaga od większej aktywności, a dzięki multimediom - pozwoli odkryć tajemnice bieszczadzkiej przyrody.
Na parterze znajduje się sala wystaw czasowych. Na piętrach znajdziemy m.in.: Jaskinia Czasu - która „przenosi” nas do kopalni ozokerytu, a na kolejnych Fauna i flora Bieszczadów ukazująca to co w Bieszczadzkim Parku Narodowym najcenniejsze oraz sektor dla najmłodszych - Dzikie Królestwo rysia Pędzelka czyli gry i zabawy edukacyjne.
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to działająca od 2015 roku, pierwsza w Polsce wypożyczalnia drezyn rowerowych. Łączą w sobie turystykę, rekreację oraz zamiłowanie do tradycji kolejarskich. Drezyny napędzane są bowiem siłą mięśni ich pasażerów, co przypomina jazdę rowerem.
Stacja w Uhercach jest centralną częścią linii 108, która dzieli odcinek na dwie niemal równe części.
Ze stacji turyści mają możliwość wyboru przejażdżki w dwóch kierunkach do Ustrzyk Dolnych lub do Zagórza. Trasy różnią się długością - od 8,5 do 18 km i czasem przejazdu od 1 h do 2,5h.
Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych, zlokalizowana na rozwidleniu DK84 w kierunku Ustrzyk Dolnych i DW 859 prowadząca w stronę jeziora Solińskiego. W sezonie letnim odjazdy uruchamiane są również z Ustrzyk Dolnych, z dawnej stacji PKP znajdującej się przy dworcu PKS.
Zdjęcia: AEROMAT (Podkarpac,oe.Travel) Aeromat - FB POT