Nawet 5 tys. zł mandatu może dostać osoba, która pomimo zakazu, będzie palić w piecu lub na posesji odpady lub śmieci. Przypadki spalania odpadków można zgłaszać na policję.
Na stronie internetowej Urzędu Miskiego w Ustrzykach Dolnych znajduje się informacja o obowiązującym bezwzględnym zakazie spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych. Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz przypomina mieszkańcom gminy, że za taki proceder grozi kara aresztu albo grzywny do 5 tys. zł.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie takich odpadów jak: plastikowe pojemniki, butelki oraz inne opakowania, stare opony i odpady z gumy, przedmioty z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem, opakowania po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin, opakowania po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, plastikowe torby z polietylenu oraz pampersów i odpadów higienicznych.
Domowe piece i kotłownie nie są przystosowane do spalania odpadów, gdyż wytwarzają zbyt niską temperaturę i w efekcie emitują trujące substancje gazowe m. in. tlenek węgla (czad), który uszkadza płuca, tlenek azotu, drażniący drogi oddechowe, jak również: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Powodują one wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory.
Spalanie śmieci w piecach domowych powoduje również osadzenie się trudno usuwanej sadzy w przewodach kominowych, której nadmiar może doprowadzić do zapalenia się i popękania komina. Jest to bardzo często przyczyną zaczadzenia oraz pożaru domu.
W piecach i kotłowniach domowych dopuszcza się spalanie: węgla, koksu, drewna, trocin i wiórów pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi, a także odpadów z kory i korka, papieru oraz tektury.
Więcej informacji na http://www.ustrzyki-dolne.pl Dbajmy o powietrze, którym oddychamy.