Kolejny sezon turystyczny już za kilka tygodni, a dobrze oznakowany szlak to taki, którym można poruszać się pieszo lub na rowerze bez konieczności używania mapy turystycznej. Rzeczywistość pokazuje nieco odmienną sytuacje.
Ustrzyccy znakarze szlaków turystycznych przystąpili do pierwszego etapu czyli ich przeglądu. Po opisaniu znakarze Bieszczadzkiej Akademii Turystycznej przystąpią do ich naprawy lub odnowienia. Ustalane są równocześnie propozycje nowych szlaków. Prace takie są niezbędne i konieczne do wykonania rokrocznie przed każdym sezonem. Działania BAT to bardzo duży projekt informacyjny i promocyjny infrastruktury turystycznej, jakim są bezpieczne szlaki. Systematyczna praca dokumentacyjna i konserwacyjna stwarza bezpieczne warunki do turystycznych wędrówek bez kontrolowania mapy. Coraz częściej do akcji sprzątania szlaków przystępują sami turyści i młodzież. W sobotnie przedpołudnie 4 czerwca planowana jest kolejne akcja porządkowania ze śmieci, koszenia i odnowienia lokalnych turystycznych tras spacerowych. Poprzednie zgromadziły kilkudziesięciu uczestników, a w tym roku organizatorem będzie Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych.
Według definicji PTTK „szlakiem turystycznym jest wytyczona w terenie trasa służąca do odbywania wycieczek, oznakowana jednolitymi znakami (symbolami) i wyposażona w urządzenia informacyjne, które zapewniają bezpieczne i spokojne jej przebycie turyście o dowolnym poziomie umiejętności i doświadczenia, o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych, o ile szczegółowe wymagania nie stanowią inaczej (okresowe zamykanie w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub ze względów przyrodniczych na terenach chronionych) „ – źródło: Instrukcja Znakowania Szlaków Turystycznych PTTK