Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak przyjedzie dziś do Ustrzyk Dolnych podpisać umowę w ramach projektu transgranicznego Polska -Białoruś - Ukraina, w ramach którego w powiecie bieszczadzkim zostaną wyremontowane prawie wszystkie drogi.
Podczas uroczystości z udziałem wiceministra inwestycji i rozwoju Adama Hamryszczaka zostanie podpisana umowa realizacji kolejnego projektu wybranego do dofinansowania w Programie Współpracy Transgranicznej POLSKA-BIAŁORUŚ-UKRAINA 2014-2020 w ramach celu tematycznego DOSTĘPNOŚĆ.
Liderem projektu jest Powiat Bieszczadzki, a partnerem Rejon Turczański. Wartość projektu wynosi 2 141 020,00 EUR, a całkowity koszt dofinansowania to 1 451 454,75 EUR.
Celem projektu jest poprawienie dostępności Bieszczadów, która jest warunkiem ich atrakcyjności dla inwestorów oraz turystów. Za cel główny projektu obrano więc podniesienie dostępności obszarów przygranicznych powiatu bieszczadzkiego (PL) i rejonu Turczańskiego (UA) poprzez usprawnienie łączności komunikacyjnej obydwu regionów. Szczególny nacisk w projekcie będzie kładziony na: udrożnienie ciągów komunikacyjnych od zachodniej granicy powiatu do granicy państwa, skomunikowanie obszarów turystycznych obu rejonów, opracowanie wspólnej strategii, której celem jest pobudzenie rozwoju gospodarczego terenów przygranicznych.
Po stronie polskiej przebudową zostaną objęte odcinki dróg powiatowych: Olszanica-Ropienka-Wojtkówka, Czarna-Michniowiec, Smolnik-Zatwarnica, Rakowa-Stańkowa-Ropienka, Ustjanowa-Daszówka-Czarna, Wańkowa-Dźwiniacz-Brzegi Dolne, Rozpucie-Ropienka o łącznej długości 15,515 km.
Po stronie ukraińskiej powstaną 3 projekty tras turystycznych i studia wykonalności dla odcinków dróg: Birynia-Boberka, Lybochora-Verchnie Vysotske, Turka-Ilnyk, Turka-Schidnytsia, Verchniy Turiv-Nyzhnie, Turka-Nyzhnia Yablunka, Nyzhnie Vysotske-Bahnuvate, Nyzhnie Husyne-Verchnie Husyne, Nyzhnie Husyne-Kryvka, Nyzhnie Vysotske-Karpatske (łącznie ok. 131 km).
Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 kontynuuje i rozszerza współpracę na obszarze pogranicza trzech zaangażowanych państw, która dotychczas rozwijana była w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004-2006 oraz Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.
Po obu stronach wschodniej granicy UE obejmuje on swoim zasięgiem obszar większy od powierzchni Polski i zamieszkały przez ponad 21 mln osób. Źródłem finansowania jest Europejski Instrument Sąsiedztwa, utworzony na rzecz zrównoważonego rozwoju na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej.
Głównym celem Programu jest wspieranie transgranicznych procesów rozwojowych na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy. Program skierowany jest do instytucji o charakterze non-profit z tych trzech państw.
(więcej w GB nr 7)