Studenci z Wydziału Leśnictwa SGGW w Warszawie zaktualizują mapę populacji wilków na terenie pięciu bieszczadzkich nadleśnictw. Inwentaryzacja poprzedzona będzie szczegółowym szkoleniem obejmującym zagadnienia biologii i tropienia wilków.
Obóz naukowy „Wolf Expedition 2017” odbędzie się w terminie 18-25 lutego na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie” - w skład którego wchodzą nadleśnictwa: Stuposiany, Lutowiska, Baligród i Cisna, a także Nadleśnictwa Komańcza.
Wolf Expedition jest corocznym projektem badawczym, który w 2017 roku będzie odbywał się po raz czternasty. - Celem badań jest inwentaryzacja dużych drapieżników ze szczególnym uwzględnieniem wilka (Canis lupus L.) oraz ustalenie dynamiki zmian liczebności tej populacji na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”. Dodatkowym elementem jest szkolenie studentów z zakresu tropienia drapieżników oraz prowadzenia badań naukowych.
- Inwentaryzacja opiera się na trzech głównych filarach: tropieniu śladów na transektach, obserwacji osobników w terenie oraz identyfikacji ofiar drapieżnictwa - informuje Martyna Majda z Koła Młodych Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa przy Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - Studenci podzieleni na kilkuosobowe grupy robocze będą codziennie patrolowali wyznaczone obszary w poszukiwaniu śladów obecności i przemieszczania się drapieżników. Zebrane informacje naniosą na formularze terenowe pozwalające na codzienną aktualizację mapy zbiorczej populacji wilków na terenie LKP „Lasy Bieszczadzkie”.
Inwentaryzacja poprzedzona będzie szczegółowym szkoleniem obejmującym zagadnienia biologii i tropienia wilków, stosowanej metodyki oraz bezpieczeństwa w terenie.
Rezultatem projektu badawczego Wolf Expedition 2017 będzie uaktualnienie informacji o stanie populacji wilków na terenie LKP „Lasy Bieszczadzkie”, zachowanie ciągłości badań prowadzonych od 14 lat oraz intensywne szkolenie naukowo-terenowe studentów.