48 nowych funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ślubowało stać na straży granic Rzeczypospolitej Polskiej. To pierwsze w tym roku wcielenie nowych mundurowych. W sumie w 2024 roku BiOSG przyjmie rekordową liczbę – 200 funkcjonariuszy.
Ślubowanie zorganizowano 18 stycznia na terenie komendy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. W uroczystym apelu uczestniczyła kadra kierownicza oddziału na czele z komendantem, gen. bryg. SG Andrzejem Popko, poczet sztandarowy BiOSG, nowo przyjęci funkcjonariusze oraz ich rodzinny i najbliżsi.
Wypowiadając słowa roty, młodzi adepci stają się pełnoprawnymi i świadomymi funkcjonariuszami oraz zobowiązują się strzec nienaruszalności granic Rzeczypospolitej Polskiej nawet z narażeniem życia.
Komendant BiOSG pogratulował nowo przyjętym funkcjonariuszom pozytywnego zakończenia procesu rekrutacji. I dodał, że teraz czeka ich intensywny proces nauki. Zaznaczył, że ten czas muszą w pełni wykorzystać, nabyć wiedzę i umiejętności, które umożliwią im wykonywanie pierwszych zadań służbowych na podkarpackiej granicy państwowej. Komendant podkreślił, że nowi adepci rozpoczynają służbę, a nie pracę. Jest to trudna służba graniczna wymagająca dyscypliny i przygotowania na różne scenariusze.
Nowi funkcjonariusze zostali wcieleni do służby 8 stycznia i od tego czasu przechodzą intensywne wdrożenie. Pierwsze dni w BiOSG rozpoczęli od zapoznania z aktami prawnymi normującymi tok służby. Mundurowi poznali strukturę i zadania BiOSG oraz otrzymali pierwsze w ich życiu mundury.
W grupie nowo przyjętych funkcjonariuszy jest 48 osób, połowę stanowią kobiety. Większość pochodzi z Podkarpacia, po jednej osobie z województwa lubelskiego i mazowieckiego oraz dwie z ze świętokrzyskiego.
Już w najbliższych dniach 40 osób pojedzie do Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu, gdzie przejdą szkolenie podstawowe, a następnie podoficerskie. Po pozytywnie zdanych egzaminach wrócą do Bieszczadzkiego Oddziału SG i rozpoczną służbę w podkarpackich placówkach.
8 funkcjonariuszy rozpocznie w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Absolwenci 3-letnich studiów na kierunku - Bezpieczeństwo granicy państwowej, otrzymają potwierdzający wykształcenie wyższe tytuł zawodowy licencjata.
ZDJĘCIA: BiOSG