Parki Narodowe na polsko-słowacko-ukraińskiej granicy chcą być bardziej przystępne dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie ruszyły konsultacje społeczne, które będą przeprowadzone podczas prezentacji online 5 września, ale sugestie można również wysyłać mailem.
Osoby ze specjalnymi potrzebami chcą mieć możliwość odkrywania piękna Karpat Wschodnich bez ograniczeń, przede wszystkim bez barier technicznych. Dlatego słowacki Park Narodowy Połoniny oraz Bieszczadzki Park Narodowy, podejmują kroki w celu wprowadzenia konkretnych rozwiązań w zakresie dostępu do swoich zasobów dla osób z niepełnosprawnościami. Chodzi w szczególności o dostęp do wyjątkowych walorów obu parków, które stanowią ważną część Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”.
Parki, w fazie przygotowań wspólnego transgranicznego projektu, chcą poznać opinie i uwagi wszystkich osób zainteresowanych tematem. Jeśli jesteście więc zainteresowani uzyskaniem bliższych informacji lub macie pytania, sugestie czy rekomendacje dotyczące tego tematu, zachęcamy do kontaktu z pracownikami BdPN.
Prezentacja online powiązana z konsultacjami odbędzie się 5 września. Możliwe jest też nadsyłanie uwag za pośrednictwem poczty elektronicznej, najpóźniej do dnia 8 września, na adres: daniela.galandova@nppoloniny.sk
Poprawa infrastruktury, mapowanie
Projekt Bieszczady i Połoniny Bez Granic, zakłada m.in. poprawę istniejącej infrastruktury transgranicznej na szlakach turystycznych na terenie obu parków. Dodatkowo przeprowadzone zostanie mapowanie przeszkód na szlakach, ścieżkach przyrodniczych oraz w parkowych obiektach.
Opracowane zostaną rozwiązania umożliwiającego dostępność obu parków dla zwiedzających z niepełnosprawnością fizyczną oraz osób niewidomych i słabowidzących. Stworzone będą też nowe produkty turystyczne, uwzględniające specyficzne potrzeby zwiedzających. Opracowane będą też plany współpracy z przewodnikami, zaplanowano również pilotażowe otwarcie dwóch wybranych miejsc w obu parkach narodowych, które mają uwzględniać grupy ze szczególnymi potrzebami.
Wpisane na listę UNESCO
MRB „Karpaty Wschodnie” rozciąga się na obszarze 208 089 hektarów, a do jego najcenniejszych naturalnych skarbów należą pierwotne lasy bukowe oraz górskie łąki wschodniokarpackie powyżej górnej granicy lasu czyli połoniny.
Jednym z celów rezerwatów biosfery, które są ustanawiane przez UNESCO, jest badanie relacji między człowiekiem a przyrodą oraz wspieranie zrównoważonego życia i rozwoju obszaru. Dlatego też zdajemy sobie sprawę, że przy dalszym planowaniu rozwoju obszaru Karpat Wschodnich ważne jest uwzględnienie specyfiki, w tym przeplatającej się zachodniej i wschodniej kultury, szczególnie w postaci drewnianej architektury sakralnej i świeckiej, wydarzeń wojennych oraz wielu innych.
Więcej na temat projektu TUTAJ