Mimo wiosennej aury w wysokich górach wciąż leży śnieg. Wciąż jest zamkniętych kilka szlaków na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Bieszczadzka Grupa GOPR podaje, że zagrożenie lawinowe jest bardzo niskie.
Jak informuje Bieszczadzki Park Narodowy w najbliższych dniach panować mają zmienne warunki pogodowe, z dużymi wahaniami temperatur. Należy pamiętać, iż mimo dodatnich temperatur w niższych położeniach, w górnych partiach temperatury oscylują około 0°C.
W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i trzeba być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia, takie jak deszcz, śnieg czy silny wiatr. Wszyscy wybierający się na bieszczadzkie szlaki są proszeni o dostosowanie trasy wycieczki do aktualnie panujących warunków, rozwagę i ostrożność. Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej.
Zamknięte pozostają następujące odcinki szlaków: szlak niebieski: Rabia Skała - Czerteż - Krzemieniec (szlak graniczny), ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu” na odcinku Beniowa - Sianki - źródła Sanu (Uwaga! Dojazd samochodem osobowym do skrzyżowania przy potoku Halicz, ograniczone możliwości parkingowe).
Pozostałe szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są drożne. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, waha się od 0 cm w niższych partiach do ok. 50 cm w strefie połonin. Miejscami wiatr utworzył zaspy o grubości dochodzącej do 100 cm. Na stokach południowych występują duże obszary całkowicie pozbawione pokrywy śnieżnej. Szlaki mogą być miejscami oblodzone i śliskie.
Jak podaje Bieszczadzka Grupa GOPR nieznaczne zagrożenie lawinowe utrzymuje się na niektórych stromych stokach, w miejscach, gdzie wcześniej wiejące wiatry spowodowały odłożenie depozytów śniegu nawianego o znacznej grubości. Stare warstwy śniegu zmetamorfizowanego, poprzedzielane warstwami lodu i lodoszreni są na ogół dobrze ze sobą związane i stabilne, jednakże możliwe jest powstawanie zsuwów czy niewielkich lawin. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów, miejsc przygrzbietowych, szczególnie o wystawach północnych i północno - wschodnich. Występująca na znacznym obszarze zróżnicowana grubość pokrywy, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 110 cm jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność. Na stokach południowych duże obszary wytopione, pozbawione pokrywy śnieżnej.
Aktualne informacje o zagrożeniach na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR.
Kamera Bieszczadzkiego APrku ANrodowego z widokiem na Tarnicę - TUTAJ.