Afrykański pomór świń na Ukrainie, stwierdzono tuż przy granicy z Polską. - Nie ma zagrożenia zdrowia i życia ludzi tą chorobą, jedyne co możemy odczuć, to skutki gospodarcze – zapewnia Przemysław Łoś, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych.
Wojewoda Podkarpacki, poinformował, że Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów zawiadomiła oficjalnym pismem Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzonym ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choroba wystąpiła u świń w gospodarstwie, w miejscowości Grąziowa, w rejonie starosamborskim obwodu lwowskiego.
- Mając na uwadze fakt wystąpienia ogniska choroby, w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, w odległość około 4,5 km od granicy RP, podjęto środki mające na celu przeciwdziałanie jej przeniesieniu – poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych wydał rozporządzenie w którym wyznaczono obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Obejmuje on miejscowości: Czarna (obszar: Bystre, Czarna Górna, Lipie, Michniowiec, Żłobek), Lutowiska (obszar: Lutowiska) i Ustrzyki Dolne (obszar: Bandrów Narodowy).
- Na terenie wymienionych miejscowości wprowadzono bezwzględny zakaz przewozu, wywozu i sprowadzania świń oraz produktów pochodzącego od tych zwierząt. Zakaz obejmuje też organizowanie targów czy wystaw z udziałem zwierząt z rodziny świniowatych. Zostają tam tylko zwierzęta, które są kolczykowane i zarejestrowane w ARiMR – mówi powiatowy lekarz weterynarii. - Mieszkańcy tych gmin zapewne zauważyli już porozstawiane żółte tablice ostrzegawcze, które określają strefy zakażeń. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów obowiązujących w tym zakresie.
Powiatowy Lekarz Weterynarii zaznacza jednak stanowczo, że ASF nie jest chorobą zagrażającą zdrowiu i życiu ludzi. – Na spotkaniach z mieszkańcami i myśliwymi podkreślam, że ta choroba ma tylko i wyłącznie skutki ekonomiczne i gospodarcze. Bardzo szybko się rozprzestrzenia i atakuje tylko i wyłącznie zwierzęta z rodziny świniowatych, powodując wysoką śmiertelność i masowe zachorowania – dodaje Przemysław Łoś.
Wysoka śmiertelność i masowe zachorowania zwierząt mogą przynieść poważne konsekwencje finansowe związane ze zwalczaniem choroby oraz restrykcjami w handlu i obrocie zwierząt oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Chociaż, na terenie powiatu bieszczadzkiego nie ma zbyt wielu hodowli świń, to należy się liczyć również z wypłatą odszkodowań, kosztami zwalczania ASF, a przede wszystkim wstrzymaniem obrotu i eksportu świń oraz produktów pochodzących od świń oraz dzików. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, choroba ta podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania na terenie kraju.
Ponadto w celu umożliwienia szybkiej reakcji służb weterynaryjnych na ewentualne wystąpienie choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu Powiatowy lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych prosi o zgłaszanie znalezionych padłych dzików. (Tel. – 13 461-13-16).
Dla hodowców
Hodowcy świń powinni zwrócić szczególną uwagę na następujące okoliczności i objawy występujące u świń: wysoka temperatura 41 - 42 °C; spadek apetytu i aktywności świń; wybroczyny na uszach, brzuchu i bokach ciała świń; duże upadki świń.
Pamiętać też należy o zasadach bioasekuracji, bo to przyczyni się do ochrony gospodarstw przed tą chorobą, a w razie jej wystąpienia, umożliwi otrzymanie odszkodowań rekompensujących straty.
Na obszarze zagrożonym, nakazuje się: oczyszczanie, odkażanie, a w koniecznych przypadkach także dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych lub przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby; zachowanie zasad higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w szczególności odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące; niezwłoczne powiadamianie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii przez posiadaczy świń o wszystkich przypadkach padłych lub chorych świń w gospodarstwie; utrzymywanie świń, w tym ich karmienie lub pojenie, w sposób zabezpieczający przed dostępem zwierząt dziko żyjących; wyłożenie, przed wejściem do obiektów, w których utrzymywane są świnie, mat dezynfekcyjnych, a także ich utrzymywanie po wyłożeniu w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego; dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich zgłaszanie przypadków padnięć dzików.
Zakazy i nakazy, obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na zagrożonych obszarach!