Dziś mija 98 rocznica powołania Policji Państwowej – organu, który odpowiadał za ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Jest to jedna z ważniejszych Służb Mundurowych w naszym kraju.
Wraz z odzyskaniem w 1918 roku przez Polskę niepodległości rozpoczęły się prace nad utworzeniem jednolitej formacji bezpieczeństwa. Ostatecznie, 24 lipca 1919 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę powołującą jednolitą w skali kraju formację policyjną, nadając jej nazwę Policja Państwowa.
Z chwilą wejścia w życie ustawy o Policji Państwowej formalnie przestały istnieć dotychczas działające formacje porządku publicznego, m.in. Milicja Ludowa, Policja Komunalna oraz wszelkiego rodzaju milicje i straże obywatelskie. Organizację powstałej formacji policyjnej w terenie, przystosowano do podziału administracyjnego państwa. Powstała komenda główna, komendy okręgowe i powiatowe, komisariaty oraz posterunki.
Początkowo na terenie byłego Królestwa Polskiego powołano sześć komend okręgowych. Następnie, organizację Policji Państwowej rozciągnięto na ziemię byłego zaboru austriackiego i pruskiego. Natomiast przez cały okres II Rzeczypospolitej, Policja Województwa Śląskiego stanowiła autonomiczną policję wojewódzką.
Proces wdrażania nowej organizacji policyjnej trwał do roku 1922. W sumie powstało 16 okręgów policyjnych, które działały do wybuchu II wojny światowej.
We wrześniu 1939 roku korpus Policji Państwowej liczył około 34 tysięcy funkcjonariuszy. Trudno określić bilans strat Policji Państwowej w 1939 r. Liczbę zamordowanych i poległych w walkach na terenie kraju szacuje się na około 3 tysiące. Największa grupa, bo blisko 12 tysięcy, dostała się do sowieckiej niewoli, z czego blisko 6 tysięcy przebywających w obozie w Ostaszkowie zostało zamordowanych i pogrzebanych w Miednoje. Wielu innych poniosło śmierć w więzieniach na terenie Zachodniej Białorusi i Ukrainy. Wszystkich miejsc kaźni i grobów policjantów zamordowanych na terenie byłego ZSRR dotąd nie odkryto.
Przed wejściem do budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie znajdują się dwie tablice upamiętniające poległych i zamordowanych funkcjonariuszy. Na pierwszej możemy przeczytać:
„Pamięci tych, którzy zginęli na służbie
Broniąc życia i mienia obywateli w latach 1919-2009
W 90 rocznicę powołania Policji Państwowej”
natomiast na drugiej:
„W hołdzie policjantom II Rzeczypospolitej
Jeńcom Ostaszkowa i innych obozów na terenie ZSRR
zamordowanym w 1940 roku
oraz poległym w II wojnie światowej”,