Ustrzyki Dolne
środa, 1 stycznia 2020

10 zasad zachowania na stoku narciarskim

10 zasad zachowania na stoku narciarskim<br/>fot. Zdzisław Mołodyński
fot. Zdzisław Mołodyński

Sezon narciarski w końcu ruszył. Z uwagi na coraz lepsze warunki na stokach i coraz więcej miłośników narciarstwa, przypominamy, że na stokach także trzeba zwracać uwagę na zasady bezpieczeństwa.

Oto 10 podstawowych zasad, które powinien zapamiętać każdy uczestnik białego szaleństwa:
- „Na stoku nie jesteś sam”. Korzystając ze stoku pamiętaj, że są tam inni. Unikaj brawury, nie hamuj sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla pozostałych osób.
- „Panuj nad prędkością”. Dostosuj szybkość do własnych umiejętności, rodzaju i stanu trasy. Zwróć też uwagę na pogodę. Mgła i opady to nie jest dobry czas na testy prędkości zjazdu.
- „Mądrze wybierz trasę”. Sprawdzian umiejętności może zakończyć się tragicznie, jeśli pominiemy oznaczenie trudności szlaku.
- „Wyprzedzaj z głową”. Jadąc obok innych pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości. Mijając lub wyprzedzając mogę tego dokonać z każdej strony, jednak muszę mieć wystarczająco miejsca.
- „Ruszaj ostrożnie”. Na początku trasy jak i po chwilowym zatrzymaniu zwróć uwagę na zagęszczenie osób na stoku oraz na możliwość dalszego zjazdu. Lepiej czasem chwilę poczekać.
- „Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz”. Zatrzymując się na stoku zawsze zjeżdżaj na ubocze. Zatrzymywanie na środku trasy, na zwężeniach lub w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona jest niebezpieczne.
- „Podchodź lub schodź poboczem”. Wspinając się lub schodząc z trasy najlepiej trzymać się ubocza. Gdy widoczność jest ograniczona, nawet bezpieczniej jest zejść całkowicie z trasy.
- „Stosuj się do znaków narciarskich”. Oznaczenia na trasie zjazdu nie są po to, by ograniczać zabawę lecz by zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzegaj ich. Jeśli nie znasz wszystkich znaków, zapytaj w punkcie informacyjnym schroniska, przy wyciągu lub na Policji.
- „Udziel pierwszej pomocy”. Widząc wypadek, w którym osoba mogła doznać obrażeń zatrzymaj się i udziel pierwszej pomocy. Czasem jedna chwila, dodatkowa ręka lub zwykły opatrunek może uratować komuś życie.
- „Nie bądź anonimowy”. Jeśli ujawniłeś zdarzenie lub usłyszałeś, że stało się coś, co wymaga interwencji wezwij pomoc. Zatrzymaj się i zapytaj. Czasem zwykła obecność i chwila rozmowy pozwala podjąć słuszną decyzję o wezwaniu służb lub nawet rezygnacji z dalszej jazdy, jeśli osoba czuła się niepewnie.

Pamiętajmy także o używaniu kasku ochronnego. Osoby do 16 roku życia, uprawiające narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, mają obowiązek w czasie zjazdów używać kask ochronny konstrukcyjnie do tego przystosowany. Miejmy jednak na uwadze fakt, iż chodzi o nasze życie i zdrowie, więc niezależnie od wieku powinniśmy takiego kasku używać.

Dodatkowo policja przestrzega przed złodziejami sprzętu narciarskiego. Zadbajmy by pod naszą nieobecność cały sprzęt był odpowiednio zabezpieczony. Jedną z możliwości jest oddanie sprzętu do przechowalni. Ważnym elementem jest także oznaczenie własnego sprzętu w sposób znany tylko nam. Zachowajmy czujność.  

 

autor: oprac. paba
źródło: KPP Ustrzyki Dolne